Kisvakond tanít minket élni – 10 éve hunyt el Zdeněk Miler
Időnként egy ártatlan rajzfilmfigurából is lehet az emberiség megmentője, a rajzolóból meg egy kajánul viccelődő tanítómester.
Időnként egy ártatlan rajzfilmfigurából is lehet az emberiség megmentője, a rajzolóból meg egy kajánul viccelődő tanítómester.
Holnap már december van. Egy hónap és véget ér ez a hullámzó, elbizonytalanító, furcsa, nehéz év. Van mit írni, van mit mondani, van mit kérni a Mikulástól – legyen az ember felnőtt, gyerek vagy akár az ő jogaikért küzdő szakember.
„Miért is kéne egymással harcolni ahelyett, hogy ideológiamentesen azon dolgoznánk: az országunk élhetőbb legyen, az állampolgárai ne szegényedjenek el, és a gyerekeink el tudják képzelni itthon az életüket?” – teszi fel a kérdést Székely Kriszta színházrendező.
Akartok környezet- és pénztárcabarát háztartási szereket? Persze hogy akartok!
Amikor valaki a traumatikus szülészeti ellátásban szerzett tapasztalatairól beszél, sokszor megkapja, hogy „ez ilyen”, meg hogy „a kismamák túlérzékenyek”, vagy hogy „a lényeg az, hogy mindenki egészséges”. Ez sajnos mind tévedés. Nem kell, hogy ilyen legyen, nem túlérzékenység bizonyítékalapú ellátást elvárni, és a mentális egészség a jóllétünk alapja. A jelenlegi szülészeti rendszer problémáit gondolta végig újságírónk két aktivista szakemberrel egy holnapi tüntetés kapcsán.
Vajon mit kereshet Jane Fonda bilincsben, Darryl Hannah bő két hétig egy fa tetején, és Joaquin Phoenix a vágóhídon? Egyet elárulunk: nem az Oscar-díjukat, és nem is egy újabb milliós filmszerződést.
Hozhatja úgy a sors (ahogy az szerzőnk, Temesvári Orsi esetében is történt), hogy az ember egyik pillanatról a másikra nem tud úgy dolgozni, ahogy addig. Pedig ezzel a problémával idehaza több százezren szembesülnek.
Hiába tűnik úgy, hogy többet beszélünk a mentális problémákról, mint valaha – a pszichés betegségeket még mindig jelentős tabusítás és stigmatizálás övezi. És ez nagy baj. Mert ha nincs segítség, akkor a bajok újratermelik önmagukat; ma már a gyerekek körében az egyik vezető halálok az öngyilkosság, és többen szoronganak, depressziósak, mint valaha. Ez áll az idén a gyerekjogok világnapja fókuszában – és erről írt szakértőnk egy kiváló, alapos cikket: